


Bulova Classic Diamond Bezel Women's Watch 96R240
Item #152620
Price includes delivery. Item may be available in your local warehouse, prices may vary.
Description
Diamond Ladies’ Watch Stainless steel case and bracelet with a deep blue mother of pearl dial. 40 diamonds (0.19 CTW) set on the bezel. This watch features a flat sapphire crystal, three hand calendar quartz movement, and water resistance to 30 metres.
This product features:
This product features:
- 40 diamonds on bezel
- Sapphire glass
- Mother of Pearl dial
- Analogue
| Gender | Women |
| Dial Colour | Blue |
| Strap Material | Stainless Steel |
| Movement | Quartz |
| Case Width | 26 mm |
| Glass | Sapphire |
| Calendar | Date |
| Luminous | Yes |
| Water resistance | WR30 |
| Dial | Analogue |
| Brand | Bulova |
| Product Dimensions | Product: W 100 x H 100 x D 100 mm |
| Product Weight | Product: 0.4 kg With Packaging: 0.4 kg |
| Model Number | 96R240 |
|



