






LG 9kg AI Front Load Washer White WX9-1409W
Item #250960
Price includes delivery. Item may be available in your local warehouse, prices may vary.
Features
Included in our price
- Room of Choice*
- Unboxing Service*
- Removal of Packaging*
- 2% Annual Reward**
*Online purchases only. On selected appliances. Delivery excludes some areas. **With an Executive Membership. Terms and conditions apply.
Type
AI Wash
Capacity
9kg
Energy Rating
5 Star
Feature
6 Motion Wash
Description
LG 9kg AI Front Load Washer White WX9-1409W
Saves time and uses less energy. Wash 5kg loads gently and thoroughly in just 39 minutes, with up to 28% reduction in energy usage compared to the cotton cycle in previous LG models, thanks to the four TurboClean360 spray nozzles delivering shorter wash, rinse and spin times.Microplastic Care cycle
Less friction to help with microplastics shedding. Designed with gentle motions to reduce friction which may help with microplastic release when washing synthetic clothes.AI Wash
AI-enhanced washing powered by AI DD. AI Wash optimises washing motions based on the weight and fabric softness of the load, helping you to care for what you wear.Cycle and Option Optimisation
Cycles to suit laundry habits. Cycle Optimisation automatically remembers and prioritises the cycle list order for your most frequently used cycles and options, based on at least 10 cycles.Smart Pairing
Working as a team to get laundry clean. Automatically sets the dryer cycle based on the last wash cycle completed by the connected compatible washer connected to the LG ThinQ app.The product features:
- AI Wash
- Cycle and Option Optimisation
- TurboClean360
- 6 Motion Wash
- Smart control
- Energy monitoring
- Steam+
- Smart Pairing
- Delay timer
- Door lock
- Smart technology
- LCD display
- Baby Steam Care
- End of cycle signal
- Stainless steel slim lifter
Package size
1
660
2
660
3
890
Product size
a
600
b
850
c
565
| Width (mm) | 600 mm |
| Height (mm) | 850 mm |
| Depth (mm) | 565 mm |
| Packaging - W x H x D (mm) | D 660 x W 660 x H 890 mm |
| Brand | LG |
| Colour | Essence White |
| Product Dimensions | Product: W 600 x H 850 x D 565 mm With Packaging: D 660 x W 660 x H 890 mm |
| Product Weight | Product: 68 kg With Packaging: 72 kg |
| Energy star rating | 5 Star |
| Water star rating | 5 Star WELS |
| Capacity | 9 kg |
| Model Number | WX9-1409W |
|







