
Police SPLL85 Men's Sunglasses
Item #177018
Price includes delivery. Item may be available in your local warehouse, prices may vary.
Description
Police SPLL85 Men's Sunglasses
Origins Classic 1 is a truly iconic eyewear style. The temples, in fact, echo the design of style 2199, the protagonist of the Police collections in the Nineties. The front piece boasts a retro inspired rectangular shape, with statement borders consistent with the latest trends. This style is available with the iconic blue mirrored lenses combined with a gold frame.Measurements
How to find the perfect frame for your face
| Gender | Men's |
| Case Type | Hard |
| Lens Material | Nylon |
| Lens Type | Sunglasses |
| Lens Colour | Smoke Blue Mirror |
| Lens Category | 3 |
| Lens Made in | China |
| Frame Made in | China |
| Frame Material | Metal |
| Frame Colour | Shiny Endura Gold Matt |
| Frame Shape | Rectangular |
| Frame Fit | Standard |
| Eye Size | 54 mm |
| Bridge | 19 mm |
| Temple | 145 mm |
| Brand | Police |
| Product Dimensions | Product: W 142 x D 38 x H 23 mm With Packaging: W 162 x D 50 x H 50 mm |
| Product Weight | Product: 0.029 kg With Packaging: 0.9 kg |
| Model Number | SPLL85 54249B |
|

