
Police SPLP21E 6S8P Men's Sunglasses
Item #206171
Price includes delivery. Item may be available in your local warehouse, prices may vary.
Description
Police SPLP21E 6S8P Men's Sunglasses
Featuring some of the latest collection of Police sunglasses and SPLP21E ORIGINS LITE 30 , the perfect accessory for any outfit. Police SPLP21E ORIGINS LITE 30 6S8P 's come in an assortment of fashionable colors. This particular model color is Transparent Grey made from Acetate . The Smoke Gradient Grey lenses are made from Triacetate/TCA designed to protect your eyes from the harmful rays of the sun.Measurements
How to find the perfect frame for your face
| Gender | Men's |
| Case Type | Hard |
| Lens Material | Plastic |
| Lens Type | Sunglasses |
| Lens Colour | Smoke Gradient Grey |
| Lens Category | 3 |
| Lens Made in | China |
| Frame Made in | China |
| Frame Material | Acetate |
| Frame Colour | Transparent Grey |
| Frame Shape | Oval |
| Frame Fit | Standard |
| Eye Size | 54 mm |
| Bridge | 21 mm |
| Temple | 145 mm |
| Brand | Police |
| Product Dimensions | Product: W 140 x D 60 x H 50 mm With Packaging: W 162 x D 65 x H 50 mm |
| Product Weight | Product: 0.04 kg With Packaging: 0.09 kg |
| Model Number | SPLP21E 6S8P |
|

