
Police SPLP27 300K Men's Sunglasses
Item #206173
Price includes delivery. Item may be available in your local warehouse, prices may vary.
Description
Police SPLP27 300K Men's Sunglasses
The Police SPLP27 300K Octane 12 sunglasses are stylish men's shades featuring a modern square, aviator-inspired design, a polished rose gold metal frame, and gradient blue lenses. These lightweight, full-rimmed frames utilize durable CR39 lenses for quality UV protection.Measurements
How to find the perfect frame for your face
| Gender | Men's |
| Case Type | Hard |
| Lens Material | Plastic |
| Lens Type | Sunglasses |
| Lens Colour | Gradient Blue |
| Lens Category | 2 |
| Lens Made in | China |
| Frame Made in | China |
| Frame Material | Acetate |
| Frame Colour | Shiny Rose Gold/Clear |
| Frame Shape | Square |
| Frame Fit | Standard |
| Eye Size | 54 mm |
| Bridge | 21 mm |
| Temple | 145 mm |
| Brand | Police |
| Product Dimensions | Product: W 140 x D 60 x H 50 mm With Packaging: W 162 x D 65 x H 50 mm |
| Product Weight | Product: 0.04 kg With Packaging: 0.09 kg |
| Model Number | SPLP27 300K |
|

