









Westinghouse EasyCare 300 4.5kg Heat Pump Dryer WDV457H3WB
Item #267323
Price includes delivery. Item may be available in your local warehouse, prices may vary.
Features
Included in our price
- Room of Choice*
- Unboxing Service*
- Removal of Packaging*
- 2% Annual Reward**
*Online purchases only. On selected appliances. Delivery excludes some areas. **With an Executive Membership. Terms and conditions apply.
Type
Top Load Washer
Capacity
4.5 kg
Energy Rating
1.5 Star
Feature
Wall Mounting
Description
Westinghouse EasyCare 300 4.5kg Heat Pump Dryer WDV457H3WB
4.5 kg vented tumble dryer comes with anti-tangle reverse tumbling action for even drying results. Other features include time drying and warm and hot settings.Stacks of space
Create valuable floor space in your laundry by installing the dryer onto the wall with our secure wall mounting kits.Reverse tumbling action
Tumble action alternates clockwise to anti-clockwise, reducing clothes tangling and bunching together so they dry more evenly.Flexible venting options
You choose whether to front or rear vent, with or without the optional venting kit, allowing you to choose the best option to suit your laundry needs.Auto cool down
The auto cool down forms a part of the final drying cycle. This reduces creasing of clothes and provides a safety feature.The product features:
- Front lint filter
- Easy to use rotary dial control
- Time drying
- Front or rear venting
- Child safety lock door
- Wall mounting kit
Package size
1
600
2
795
3
520
Product size
a
600
b
795
c
520
| Brand | Westinghouse |
| Country of Origin | Thailand |
| Colour | White |
| Product Dimensions | Product: W 600 x H 795 x D 520 mm With Packaging: D 845 x W 625 x H 555 mm |
| Product Weight | With Packaging: 26.6 kg |
| Material | Painted Galvanized Steel |
| Energy star rating | 1.5 Star |
| Capacity | 4.5 kg |
| Model Number | WDV457H3WB |
|





