











Westinghouse EasyCare 300 5.5kg Heat Pump Dryer
Item #267324
Price includes delivery. Item may be available in your local warehouse, prices may vary.
Features
Included in our price
- Room of Choice*
- Unboxing Service*
- Removal of Packaging*
- 2% Annual Reward**
*Online purchases only. On selected appliances. Delivery excludes some areas. **With an Executive Membership. Terms and conditions apply.
Dryer Type
Heat Pump
Capacity
5.5 kg
Brand
Westinghouse
Energy Star Rating
2
Description
Westinghouse EasyCare 300 5.5kg Heat Pump Dryer
5.5kg vented clothes dryer comes with anti-tangle reverse tumble action for a more even drying result. Other feature includes durable stainless steel drum, Sensor drying, large door opening and wall mount option.This product features:
- Front lint filter
- Easy to use rotary dial control
- Time drying
- Front or rear venting
- Durable stainless steel drum
- Auto cool down
- Wall mounting kit
| Brand | Westinghouse |
| Country of Origin | Thailand |
| Product Dimensions | Product: W 600 x H 795 x D 560 mm With Packaging: D 845 x W 625 x H 595 mm |
| Product Weight | Product: kg With Packaging: 27.5 kg |
| Type | Heat Pump |
| Material | Painted galvanized steel |
| Energy star rating | 2 |
| Accessories Included | 1 x Wall mounting kit |
| Capacity | 5.5 kg |
| Model Number | WDV556N3WB |
|






