















Westinghouse EasyCare 500 7.5kg Front Load Washing Machine
Item #267318
Price includes delivery. Item may be available in your local warehouse, prices may vary.
Features
Included in our price
- Room of Choice*
- Unboxing Service*
- Removal of Packaging*
- 2% Annual Reward**
*Online purchases only. On selected appliances. Delivery excludes some areas. **With an Executive Membership. Terms and conditions apply.
Washing Machine Type
Front Load Washer
Capacity
7.5 kg
Model Number
WWF7524N3WAS
Energy Star Rating
3.5
Description
Westinghouse EasyCare 500 7.5kg Front Load Washing Machine
EasyCare 300 series 7.5kg front load washing machine with 1200rpm spin speed, durable motor, Fast wash programs, large drum opening and time remaining display.This product features:
- Full load 60
- Fast 15
- Daily 39
- Liquid or powder detergent drawer
- Auto water level sensing
- Pause and add button
- Delay end option to plan when your wash finishes
- Inverter motor
| Brand | Westinghouse |
| Country of Origin | Thailand |
| Product Dimensions | Product: W 600 x H 850 x D 575 mm With Packaging: D 614 x W 635 x H 870 mm |
| Product Weight | Product: kg With Packaging: 63 kg |
| Type | Front Load Washer |
| Energy star rating | 3.5 |
| Water star rating | 4 |
| Capacity | 7.5 kg |
| Model Number | WWF7524N3WAS |
|








