









Hisense 32 inch A4SAU HD Smart TV 32A4SAU
Item #2026062
Online Price$279.99
Price includes delivery. Item may be available in your local warehouse, prices may vary.
Features
Included in our price
- Room of Choice*
- Unboxing Service*
- Removal of Packaging*
- 2% Annual Reward**
*Online purchases only. On selected appliances. Delivery excludes some areas. **With an Executive Membership. Terms and conditions apply.
Screen Size
32 Inch
Screen Type
LED
Resolution
1366 x 768
Energy
6 Star Rating
Description
Hisense 32 inch A4SAU HD Smart TV 32A4SAU
Enjoy everyday entertainment with a Hisense A4 smart TV that keeps things simple. Natural colour clear sound and easy streaming make it a great choice for movies sport and TV at home. Plug in. Connect. Enjoy.Natural Colour Enhancer
Enjoy colours that look just right with greener greens and brighter tones that feel comfortable to watch every day.Noise Reduction
Keep the picture clean smooth and sharp even during fast action or in darker scenes.VIDAA Smart TV
A simple easy customisable entertainment experience.Dolby Audio and DTS Virtual:X
Enjoy clearer dialogue and fuller sound that makes movies sport and music more immersive at home.Share to TV
Share videos photos and apps straight from your phone to the big screen — no cables just easy casting.Package size
1
491
2
111
3
789
Product size
a
722
b
426
c
813
d
36
e
183
| Screen Size | 32 Inch |
| Screen Type | LED |
| Screen Resolution (Pixels) | 1366 x 768 |
| Refresh Rate (Hz) | 60Hz |
| Digital Tuner(s) | DVB-T/DVB-T2/Analog Tuner |
| Upscaling | 4K |
| Smart TV | Vidaa U8.5 |
| Connectivity | Wi-Fi |
| Picture Modes | Standard Cinema Day Cinema Night Dynamic Sports |
| 4K Ultra HD disc compatible | Yes |
| Audio | 2 x 6W |
| Ports (USB, HDMI, 3.5mm, Composite (AV)) | 2 x HDMI 1 x USB 1 x Composite |
| Streaming Apps | Netlix Stan Kayo Binge Foxtel And Many More |
| Wall Mountable | VESA 100 x 100 mm |
| With Stand | Yes |
| Brand | Hisense |
| Country of Origin | China |
| Colour | Black |
| Product Dimensions | Product: W 722 x H 426 x D 78 mm Product With Stand: H 472 x W 722 x D 183 mm With Packaging: D 491 x W 111 x H 789 mm |
| Product Weight | Product: 3.4 kg With Stand: 3.5 kg With Packaging: 5 kg |
| Energy star rating | 6 Star |
| Accessories Included | Remote Batteries Setup Guide |
| Model Number | 32A4SAU |
|





