HP 14 Inch Pavilion Plus Laptop 14-EW1080TU
Item #207091
Price includes delivery. Item may be available in your local warehouse, prices may vary.
Display
14 Inch
Resolution
2560 x 1600
SSD Storage
512 GB
Bluetooth
Bluetooth 5.3
Description
Step up and step out with the HP Pavilion Plus 14 inch Laptop PC, with a powerful Intel Core Processor1, mesmerizing screen enhancements and seamless collaboration tools that give you the edge to surpass expectations. Log in quickly with the 5MP camera and Windows Hello2, with video controls that keep you looking good and connected with everyone. Intel Evo laptop featuring: 14 inch display with Eyesafe certification, 5MP camera and dual array mic.2 Features may require software or other 3rd party applications to provide the described functionality.
| Computer type | HP 14 Inch Pavilion Plus |
| Display size (inches) | 14 Inch |
| Resolution (Pixels) | 2560 x 1600 |
| Screen Resolution | WQXGA |
| Graphics Card | Intel Arc Graphics |
| Processor | Intel Core Ultra 5 |
| Processor Speed GHz | 4.5 GHz |
| Processor Cores | 14 |
| RAM (GB) | 16GB |
| SSD Storage | 512GB |
| Ports (USB, 3.5mm, Thunderbolt , Ethernet) | 1 Thunderbolt 4 With USB Type-C 1 USB Type-C 2 USB Type-A 10Gbps 1 HDMI Out 2.1 1 Headphone/Microphone Combo |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6E AX211 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Operating system | Windows 11 |
| Battery | 68Wh 4-Cell Li-ion Polymer Battery |
| Built-in Webcam | HP Wide Vision 5MP IR |
| Brand | HP |
| Country of Origin | China |
| Colour | Natural Silver |
| Product Dimensions | Product: W 314 x H 17.5 x D 227 mm With Packaging: D 69 x W 483 x H 305 mm |