







18KT White Gold 1.18ctw Diamond Oval Shaped Bridal Ring
Item #1537941
Description
18KT White Gold 1.18ctw Diamond Oval Shaped Bridal Ring
This charming engagement ring is crafted in 18K white gold features a oval diamond center, weighing in 1.00ctw. With two illuminating tapered baguetes weighing in 0.18ctw, one on each side, that creates a flattering finish look for any special occasion. Finger size 7, can be sized one size up and/or down.| Metal | 18KT White Gold |
| Diamond Shape | Oval |
| Diamond Clarity | VS2 |
| Diamond Colour | G |
| Ring Size | 7 |
| Total Diamond Carat Weight | 1.18ctw |
| Centre Stone Weight | 1.00ctw |
| Total Number Diamonds | 3 |
| Metal Finish | High Polish |
| Made In | USA |
| Ring Width | 20.69 mm |
| Ring Thickness | 1.62 mm |
| Brand | UFJC |
| Product Dimensions | Product: W 20.69 x H 24.69 mm |
| Model Number | COLVS1070OV |
|




