
Dragon HYPE DR45291 001 Men's Sunglasses
Item #231438
Online Price$149.99
Price includes delivery. Item may be available in your local warehouse, prices may vary.
Description
Dragon HYPE DR45291 001 Men's Sunglasses
Designed with any environment in mind, rock these at a festival or business meeting and they'll play the part. More than just a pretty face, the HYPE is constructed with a premium acetate frame, crystal clear lenses and stainless steel hinges.Measurements
How to find the perfect frame for your face
| Gender | Men's |
| Case Type | Soft |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Lens Type | Polarised |
| Lens Colour | Smoke Grey |
| Lens Category | 3 |
| Lens Made in | China |
| Frame Made in | China |
| Frame Material | Acetate |
| Frame Colour | Shiny Black |
| Frame Shape | Oval |
| Frame Fit | Standard |
| Eye Size | 51 mm |
| Bridge | 18 mm |
| Temple | 145 mm |
| Brand | Dragon |
| Product Dimensions | Product: W 180 x D 105 x H 85 mm With Packaging: W 200 x D 120 x H 100 mm |
| Product Weight | Product: 0.5 kg With Packaging: 0.75 kg |
| Model Number | DR45291.001.51/18 |
|

