

Belkin SoundForm Mini Kids Wireless Headphones BU048-MC-CCPLT
Item #253321
Price includes delivery. Item may be available in your local warehouse, prices may vary.
Use
Ages 3+
Connectivity
Bluetooth
Battery
Up To 30 Hours
Charging
USB-C
Description
Belkin SoundForm Mini Kids Wireless Headphones BU048-MC-CCPLT
Perfect for distance learning, long car rides and keeping them entertained, these on-ear headphones have been designed with kids 3 years and up in mind. A volume cap of 85 dB protects young ears and extended battery life keeps them listening all day long.The product features:
- Premium headphones designed for kids aged 3 and up
- Up to 30 hours battery life for nonstop listening
- Maximum volume of 85 dB protects kids ears
- Built-in microphone
- Compatible with popular distance learning apps and devices
- Durability tested to withstand 3000 uses surviving spills and accidents
- Intuitive controls are easy for kids to use
- Fun stickers and protective case included
- 3.5 mm aux cable included for wired connection
- USB-C fast charging brings up to 3 hours of playtime with a 10 minute charge (cable included)
- Safe sound
- Bluetooth wireless connection
| Headphones type | Belkin SoundForm Mini Kids |
| Headphones use | For Kids |
| Built-in microphone | Yes |
| Speaker Drivers | 40 mm |
| Brand | Belkin |
| Country of Origin | Vietnam |
| Product Dimensions | Product: W 155 x H 170 x D 70 mm With Packaging: D 90 x W 188 x H 198 mm |
| Product Weight | Product: 0.145 kg With Packaging: 0.348 kg |
| Accessories Included | 3.5 mm Aux Cable USB-C Charging Cable Stickers Protective Carry Case |
| Recommended Age | 3+ |
| Capacity | Bluetooth Enabled Devices |
| Model Number | BU048-MC-CCPLT |
|


