
Carrera Sport 04/Pat Men's Sunglasses
Item #239979
Price includes delivery. Item may be available in your local warehouse, prices may vary.
Description
Carrera Sport 04/Pat Men's Sunglasses
The C Sport 04/Pat sunglasses by Carrera x Pat Cummins perfectly capture the fusion of sport-inspired innovation and street-ready style. Boasting a sleek rectangular silhouette, this sharp design features a flat-top brow line accented by Carrera’s iconic horizontal flag and Pat Cummins' signature for an exclusive touch. Enhanced with polarised techology, the C Sport 04/Pat sunglasses effectively cut out bothersome surface glare while delivering unmatched clarity. Completing the look, Carrera’s signature green temples add a bold pop of colour and a tribute to the collaboration’s sporting spirit and Pat’s Australian pride.Measurements
How to find the perfect frame for your face
| Gender | Men's |
| Case Type | Hard |
| Lens Material | Plastic |
| Lens Type | Polarised |
| Lens Colour | Gradient Dark Grey |
| Lens Category | 3 |
| Lens Made in | China |
| Frame Made in | China |
| Frame Material | Polyamide Injected |
| Frame Colour | Black |
| Frame Shape | Rectangular |
| Frame Fit | Standard |
| Eye Size | 59 mm |
| Bridge | 17 mm |
| Temple | 145 mm |
| Brand | Carrara |
| Product Dimensions | Product: W 134 x D 60 x H 145 mm With Packaging: W 170 x D 60 x H 60 mm |
| Product Weight | Product: 0.05 kg With Packaging: 0.2 kg |
| Model Number | 04/Pat |
|

