









Coach Charter Saddle Leather Strap Blue Dial Men's Watch 14602741
Item #249417
Price includes delivery. Item may be available in your local warehouse, prices may vary.
Description
Coach Charter Saddle Leather Strap Blue Dial Men's Watch 14602741
Made for adventures near and far, the Charter is a sporty multi-function style designed for life on the move. Finished with a saddle leather strap and black tachymetric bezel, this stainless steel chronograph features a blue ombré dial with a date window and three subdials marking seconds, minutes and hours.This product features:
- Tongue buckle
- Stainless steel and black aluminium tonneau case
| Gender | Men's |
| Dial Colour | Blue |
| Strap Material | Saddle Leather |
| Movement | Quartz |
| Case Width | 39 mm |
| Case Thickness | 10.60 mm |
| Crystal | Mineral |
| Calendar | Date |
| Water resistance | 3 Bar |
| Dial | Analogue |
| Brand | Coach |
| Country of Origin | China |
| Product Dimensions | With Packaging: D 88 x W 88 x H 80 mm |
| Product Weight | Product: 0.1 kg With Packaging: 0.1 kg |
| Model Number | 14602741 |
|





