

Escada SESE46 5706U8 Women's Sunglasses
Item #267894
Price includes delivery. Item may be available in your local warehouse, prices may vary.
Description
Escada SESE46 5706U8 Women's Sunglasses
Balancing modern structure with feminine elegance, this square silhouette is crafted from a blend of acetate and metal and finished in a rich brown and green combination for a distinctive look. Fitted with brown gradient lenses, it offers comfortable vision and everyday sun coverage. A polished and versatile frame designed to elevate effortless daily style.Measurements
How to find the perfect frame for your face
| Gender | Women's |
| Case Type | Hard |
| Lens Material | Plastic |
| Lens Type | Sunglasses |
| Lens Colour | Brown Gradient |
| Lens Category | 2 |
| Lens Made in | China |
| Frame Made in | China |
| Frame Material | Acetate/Metal |
| Frame Colour | Brown/Green |
| Frame Shape | Square |
| Frame Fit | Standard |
| Eye Size | 57 mm |
| Bridge | 17 mm |
| Temple | 140 mm |
| Brand | Escada |
| Product Dimensions | Product: W 145 x D 53.4 x H 68.3 mm With Packaging: W 200 x D 120 x H 100 mm |
| Product Weight | Product: 0.04 kg With Packaging: 0.75 kg |
| Model Number | SESE46 5706U8 |
|

