

Escada SESE61S 5507T1 Women's Sunglasses
Item #267899
Price includes delivery. Item may be available in your local warehouse, prices may vary.
Description
Escada SESE61S 5507T1 Women's Sunglasses
Defined by soft, modern elegance, this square silhouette is crafted from premium acetate and finished in transparent beige for a light, versatile look. Fitted with brown gradient lenses, it provides comfortable vision and everyday sun coverage. A refined and wearable frame designed to complement effortless daily style with understated sophistication.Measurements
How to find the perfect frame for your face
| Gender | Women's |
| Case Type | Hard |
| Lens Material | Plastic |
| Lens Type | Sunglasses |
| Lens Colour | Brown Gradient |
| Lens Category | 3 |
| Lens Made in | China |
| Frame Made in | China |
| Frame Material | Acetate |
| Frame Colour | Transparent Beige |
| Frame Shape | Square |
| Frame Fit | Standard |
| Eye Size | 55 mm |
| Bridge | 17 mm |
| Temple | 140 mm |
| Brand | Escada |
| Product Dimensions | Product: W 145 x D 47 x H 63.3 mm With Packaging: W 200 x D 120 x H 100 mm |
| Product Weight | Product: 0.036 kg With Packaging: 0.75 kg |
| Model Number | SESE61S 5507T1 |
|

