

Escada SESE62 540700 Women's Sunglasses
Item #267896
Price includes delivery. Item may be available in your local warehouse, prices may vary.
Description
Escada SESE62 540700 Women's Sunglasses
Combining classic structure with modern femininity, this square silhouette is crafted from a blend of acetate and metal and finished in timeless black for a polished look. Fitted with smoke gradient lenses, it offers comfortable vision with a soft sense of depth. A sophisticated and versatile frame designed for effortless everyday elegance.Measurements
How to find the perfect frame for your face
| Gender | Women's |
| Case Type | Hard |
| Lens Material | Plastic |
| Lens Type | Sunglasses |
| Lens Colour | Smoke Gradient |
| Lens Category | 3 |
| Lens Made in | China |
| Frame Made in | China |
| Frame Material | Acetate/Metal |
| Frame Colour | Black |
| Frame Shape | Square |
| Frame Fit | Standard |
| Eye Size | 54 mm |
| Bridge | 17 mm |
| Temple | 140 mm |
| Brand | Escada |
| Product Dimensions | Product: W 137 x D 46.6 x H 61 mm With Packaging: W 200 x D 120 x H 100 mm |
| Product Weight | Product: 0.037 kg With Packaging: 0.75 kg |
| Model Number | SESE62 540700 |
|

