
Esprit ET39208 538 Women's Sunglasses
Item #239022
Price includes delivery. Item may be available in your local warehouse, prices may vary.
Description
Esprit ET39208 538 Women's Sunglasses
The ESPRIT ET 39208 is a pair of sunglasses designed for women, featuring a black, cat-eye style frame made from stainless steel.Measurements
How to find the perfect frame for your face
| Gender | Women's |
| Case Type | Hard |
| Lens Material | Plastic |
| Lens Type | Sunglasses |
| Lens Colour | Black |
| Lens Category | 3 |
| Lens Made in | China |
| Frame Made in | China |
| Frame Material | Stainless Steel |
| Frame Colour | Black |
| Frame Shape | Cat Eye |
| Frame Fit | Standard |
| Eye Size | 57 mm |
| Bridge | 19 mm |
| Temple | 142 mm |
| Brand | Esprit |
| Product Dimensions | Product: W 134 x D 60 x H 145 mm With Packaging: W 160 x D 55 x H 60 mm |
| Product Weight | Product: 0.05 kg With Packaging: 0.2 kg |
| Model Number | ET39208 538 |
|

