

Guess GU00170 01D Men's Sunglasses
Item #268670
Price includes delivery. Item may be available in your local warehouse, prices may vary.
Description
Guess GU00170 01D Men's Sunglasses
Experience timeless elegance with the Guess mens sunglasses featuring a squared shape silhouette. The temples are adorned with the metal square G, visible from the top side, adding a touch of sophistication. An intriguing colour palette blends solid and milky hues, enhancing the distinctive charm of these stylish frames.Measurements
How to find the perfect frame for your face
| Gender | Men's |
| Case Type | Hard |
| Lens Material | Plastic |
| Lens Type | Polarized |
| Lens Colour | Smoke |
| Lens Category | 3P |
| Lens Made in | China |
| Frame Made in | China |
| Frame Material | Injected Acetate |
| Frame Colour | Shiny Black |
| Frame Shape | Square |
| Frame Fit | Standard |
| Eye Size | 53 mm |
| Bridge | 20 mm |
| Temple | 145 mm |
| Brand | Guess |
| Product Dimensions | Product: W 4.8 x D 7.5 x H 16.7 mm With Packaging: W 170 x D 100 x H 4 mm |
| Product Weight | Product: 0.06 kg With Packaging: 0.065 kg |
| Model Number | GU00170 01D |
|

