



















Hisense 75 inch U7SAU ULED Mini LED 4K Smart TV 75U7SAU
Item #2026060
Price includes delivery. Item may be available in your local warehouse, prices may vary.
Features
Included in our price
- Room of Choice*
- Unboxing Service*
- Removal of Packaging*
- 2% Annual Reward**
*Online purchases only. On selected appliances. Delivery excludes some areas. **With an Executive Membership. Terms and conditions apply.
Screen Size
75 Inch
Screen Type
Hi-QLED MiniLed
Resolution
3840 x 2160
Energy
6 Star Rating
Description
Hisense 75 inch U7SAU ULED Mini LED 4K Smart TV 75U7SAU
From weekend footy with friends to family movie nights and late night gaming sessions the Hisense U7S makes every moment feel bigger. Powered by Hi-QLED MiniLED Pro ultra smooth Native 165Hz Game Mode immersive 2.1.2 surround sound and an Anti-Reflection and Glare-Free screen built for bright Aussie living rooms it delivers vibrant colour sharp detail and smooth action — so everyone can sit back and enjoy the moment together.Hi-QLED MiniLED Pro
Experience breathtaking contrast with thousands of precision-controlled MiniLEDs. Bright scenes shine with incredible brilliance dark scenes reveal rich deep blacks and every moment feels beautifully balanced across the entire screen — just as it was meant to be seen.Game Mode
Native 165Hz Game ModeHi-QLED Colour with Pantone Validated
Experience a visual treat with Hi-QLED Colour. Every frame is rich vibrant and true-to-life so every colour from the most subtle to the most vibrant stands out. With Pantone validated colour accuracy what you see on screen matches the real world just as the creator intended.AI 4K Upscaler
Enhances your favourite shows and movies by sharpening details and upgrading content closer to stunning 4K clarity.Vidaa U9
Welcome to the best of Al-powered global and local entertainment.Package size
1
173
2
1830
3
1125
Product size
a
1668
b
963
c
1640
d
66
e
310
| Screen Size | 75 Inch |
| Screen Type | Hi-QLED MiniLed |
| Screen Resolution (Pixels) | 3840 x 2160 |
| Refresh Rate (Hz) | 165Hz |
| Digital Tuner(s) | DVB-T/DVB-T2/Analog Tuner |
| Upscaling | 4K |
| Smart TV | Vidaa U9 |
| Connectivity | Wi-Fi Bluetooth |
| Picture Modes | Standard Cinema Day Cinema Night Dynamic Sports |
| 4K Ultra HD disc compatible | Yes |
| Audio | 2 x 10W |
| Ports (USB, HDMI, 3.5mm, Composite (AV)) | 4 x HDMI 2 x USB 1 x Composite Headphone Out |
| Streaming Apps | Netlix Stan Kayo Binge Foxtel And Many More |
| Wall Mountable | VESA 400 x 400 mm |
| With Stand | Yes |
| Brand | Hisense |
| Country of Origin | China |
| Colour | Black |
| Product Dimensions | Product: W 1668 x H 963 x D 52 mm Product With Stand: H 1029 x W 1668 x D 310 mm With Packaging: D 173 x W 1830 x H 1125 mm |
| Product Weight | Product: 27.9 kg With Stand: 32.1 kg With Packaging: 42 kg |
| Energy star rating | 6 Star |
| Accessories Included | Remote Batteries Setup Guide |
| Model Number | 75U7SAU |
|










