





















Hisense 9kg Series 5i Heat Pump Dryer HDF5I90H
Item #262697
Price includes delivery. Item may be available in your local warehouse, prices may vary.
Features
Included in our price
- Room of Choice*
- Unboxing Service*
- Removal of Packaging*
- 2% Annual Reward**
*Online purchases only. On selected appliances. Delivery excludes some areas. **With an Executive Membership. Terms and conditions apply.
Dryer Type
Heat Pump
Capacity
9 kg
Brand
Hisense
Model
HWF5i1015/HWF5i1215
Description
Hisense 5i Series heat pump Dryer HDF5I90H
Elevate your everyday laundry with the Series 5i. Thoughtfully designed to fit seamlessly into compact laundry spaces, it combines smart design with effortless convenience. The intuitive Bright Touch Display makes operation simple, while efficient programs and versatile functions deliver outstanding drying performance—providing the right laundry solution for every moment of your day.This product features:
- Smart Link
- Smart Assist
- Energy Monitoring
- 9 Star Energy Rating
- Bright Touch Display
- Quick Dry
- Low Noise
- Auto Dry
Package size
1
660
2
685
3
890
Product size
a
595
b
845
c
590
| Brand | Hisense |
| Country of Origin | China |
| Colour | White |
| Product Dimensions | Product: W 595 x H 845 x D 590 mm With Packaging: D 660 x W 685 x H 890 mm |
| Product Weight | Product: 47 kg With Packaging: 49 kg |
| Type | Heat Pump |
| Energy star rating | 9 |
| Accessories Included | Flex Rack |
| Capacity | 9 kg |
| Model Number | HDF5I90H |
|











