





LG 43 Inch QNED80B EVO AI MINI LED 4k Smart TV 43QNED80BSA
Item #2026157
Price includes delivery. Item may be available in your local warehouse, prices may vary.
Features
Included in our price
- Minimum 1-Year Warranty
- 90 Day Returns*
- Room of Choice*
- 2% Annual Reward**
*We allow 90-day change of mind returns on electronic goods. Room of choice delivery available only for TVs 65 Inch and Bigger. Online purchases only. Delivery excludes some areas. **With an Executive Membership. Terms and conditions apply.
Screen Size
43 Inch
Screen Type
Direct LED
Resolution
3840 x 2160
Energy
4.5 Star Rating
Description
LG 43 Inch QNED80B EVO AI MINI LED 4k Smart TV 43QNED80BSA
Immerse yourself in a quality picture with the alpha 7 AI Processor Gen9. Dynamic QNED Colour Pro replaces quantum dots, delivering 100% Colour Volume for vivid colour with superb realism. Enhanced clarity, brightness and contrast with Mini LED. Award‑winning webOS with Google Gemini, Microsoft Copilot, Google Cast and Apple AirPlay. Add more magic to movie night with FILMMAKER Mode and HDR10 Pro. Security updates received until 31 December 2030.Package size
1
142
2
1055
3
660
Product size
a
980
b
567
c
1092.2
d
54
e
200
| Screen Size | 43 Inch |
| Screen Type | Direct LED |
| Screen Resolution (Pixels) | 3840 x 2160 |
| Refresh Rate (Hz) | 60Hz |
| Response Time (ms) | 12ms |
| Digital Tuner(s) | DVB-T2/T Terrestrial DVB-C Cable |
| Upscaling | 4K |
| Smart TV | WebOS 26 |
| Connectivity | WiFi 5 |
| Picture Modes | Vivid Standard Eco Cinema Sports Game Filmmaker ISF Bright Room ISF Dark Room |
| 4K Ultra HD disc compatible | Yes |
| Audio | AC4 AC3(Dolby Digital) EAC3 HE-AAC AAC MP2 MP3 PCM apt-X Refer To Manual |
| Ports (USB, HDMI, 3.5mm, Composite (AV)) | 3 x HDMI USB RF Antenna Input Digital Optical Audio Output Ethernet Input |
| Streaming Apps | Stan Netflix TenPlay 7Plus 9Now SBS On Demand ABC iView Foxtel Now XBOX Cloud Gaming britbox Twitch Optus Sports Apple TV+ Amazon Prime YouTube Paramount+ Kayo Disney+ Binge |
| Wall Mountable | VESA 200 X 200 mm |
| With Stand | Yes |
| Brand | LG |
| Country of Origin | Indonesia |
| Colour | Black |
| Product Dimensions | Product: W 968 x H 567 x D 67.9 mm Product With Stand: H 621 x W 968 x D 200 mm With Packaging: D 142 x W 1055 x H 660 mm |
| Product Weight | Product: 7.3 kg With Stand: 7.4 kg With Packaging: 9.1 kg |
| Energy star rating | 4.5 Star |
| Accessories Included | TV Stand Remote AAA Batteries Quick Setup Guide Warranty Card TV Safety Strap |
| Model Number | 43QNED80BSA |
|



