





LG 50 Inch QNED80B EVO AI MINI LED 4k Smart TV 50QNED80BSA
Item #2026158
Price includes delivery. Item may be available in your local warehouse, prices may vary.
Features
Included in our price
- Minimum 1-Year Warranty
- 90 Day Returns*
- Room of Choice*
- 2% Annual Reward**
*We allow 90-day change of mind returns on electronic goods. Room of choice delivery available only for TVs 65 Inch and Bigger. Online purchases only. Delivery excludes some areas. **With an Executive Membership. Terms and conditions apply.
Screen Size
50 Inch
Screen Type
Direct LED
Resolution
3840 x 2160
Energy
4.5 Star Rating
Description
LG 50 Inch QNED80B EVO AI MINI LED 4k Smart TV 50QNED80BSA
Immerse yourself in a quality picture with the alpha 7 AI Processor Gen9. Dynamic QNED Colour Pro replaces quantum dots, delivering 100% Colour Volume for vivid colour with superb realism. Enhanced clarity, brightness and contrast with Mini LED. Award‑winning webOS with Google Gemini, Microsoft Copilot, Google Cast & Apple AirPlay. Add more magic to movie night with FILMMAKER Mode and HDR10 Pro. Security updates received until 31 December 2030.Package size
1
142
2
1215
3
760
Product size
a
1122
b
654
c
1270
d
64
e
230
| Screen Size | 50 Inch |
| Screen Type | Direct LED |
| Screen Resolution (Pixels) | 3840 x 2160 |
| Refresh Rate (Hz) | 60Hz |
| Response Time (ms) | 12ms |
| Digital Tuner(s) | DVB-T2/T Terrestrial DVB-C Cable |
| Upscaling | 4K |
| Smart TV | WebOS 26 |
| Connectivity | WiFi 5 |
| Picture Modes | Vivid Standard Eco Cinema Sports Game Filmmaker ISF Bright Room ISF Dark Room |
| 4K Ultra HD disc compatible | Yes |
| Audio | AC4 AC3(Dolby Digital) EAC3 HE-AAC AAC MP2 MP3 PCM apt-X Refer To Manual |
| Ports (USB, HDMI, 3.5mm, Composite (AV)) | 3 x HDMI USB RF Antenna Input Digital Optical Audio Output Ethernet Input |
| Streaming Apps | Stan Netflix TenPlay 7Plus 9Now SBS On Demand ABC iView Foxtel Now XBOX Cloud Gaming britbox Twitch Optus Sports Apple TV+ Amazon Prime YouTube Paramount+ Kayo Disney+ Binge |
| Wall Mountable | VESA 200 X 200 mm |
| With Stand | Yes |
| Brand | LG |
| Country of Origin | Indonesia |
| Colour | Black |
| Product Dimensions | Product: W 1122 x H 654 x D 67.9 mm Product With Stand: H 718 x W 1122 x D 230 mm With Packaging: D 142 x W 1215 x H 760 mm |
| Product Weight | Product: 9.4 kg With Stand: 9.5 kg With Packaging: 11.8 kg |
| Energy star rating | 4.5 Star |
| Accessories Included | TV Stand Remote AAA Batteries Quick Setup Guide Warranty Card TV Safety Strap |
| Model Number | 50QNED80BSA |
|



