











MSI Modern A14 AI+ 14 Inch Laptop F2HMG-002AU
Item #259680
Price includes delivery. Item may be available in your local warehouse, prices may vary.
Screen Size
14 Inch
Resolution
1920 x 1080
SSD Storage
512GB
OS
Windows 11
Description
MSI Modern A14 AI+ 14 Inch Laptop F2HMG-002AU
MSI Modern A14 AI F2HMG-002AU business and productivity laptops, 14 inch FHD IPS-level, UMA, AMD Ryzen 7 250, DDR5 16GB, 512GB SSD, Windows 11, Platinum Gray.This product features:
- Combines performance and style to elevate your work
- New opportunities with Microsoft Copilot
- Powered by up to AMD Ryzen 7 250 processor - ensures smooth performance for everyday tasks and multitasking
- Fast and seamless on-the-go connections
- Slim and lightweight - feels every touch on its curved body
| Computer type | MSI Modern A14 AI F2HMG-002AU |
| Display size (inches) | 14 Inch |
| Resolution (Pixels) | 1920 x 1080 |
| Screen Resolution | IPS-Level panel |
| Graphics Card | AMD Radeon Graphics |
| Processor | AMD Ryzen 7 250 |
| Processor Speed GHz | 3.3 GHz |
| Processor Cores | 8 |
| RAM (GB) | 16GB |
| SSD Storage | 512GB |
| Ports (USB, 3.5mm, Thunderbolt , Ethernet) | 2 x USB 3.2 Gen2 Type-C 2 x USB 3.2 Gen1 Type-A 1 x Gigabit Ethernet 1 x HDMI 1 x microSD Card Reader 1 x Kensington Lock |
| Wi-Fi | AMD Wi-Fi 6E RZ616 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Operating system | Windows 11 |
| Battery | 46.8 Whr |
| Brand | MSI |
| Country of Origin | China |
| Colour | Platinum Grey |
| Product Dimensions | Product: W 323.9 x H 19.9 x D 217.2 mm With Packaging: D 424 x W 85 x H 284 mm |
| Product Weight | Product: 1.4 kg With Packaging: 2.39 kg |
| Model Number | F2HMG-002AU |
|






