

Police SPLE08N 540302 Men's Sunglasses
Item #242873
Price includes delivery. Item may be available in your local warehouse, prices may vary.
Description
Police SPLE08N 540302 Men's Sunglasses
Delivering a sleek modern aesthetic with refined Italian craftsmanship, the geometric silhouette is crafted from metal and finished in rose gold with black accents for a bold contemporary look. Fitted with smoke lenses in category 3, it provides comfortable vision and reliable sun protection. A confident and versatile frame designed for everyday style with a polished edge.Measurements
How to find the perfect frame for your face
| Gender | Men's |
| Case Type | Hard |
| Lens Material | Plastic |
| Lens Type | Sunglasses |
| Lens Colour | Smoke |
| Lens Category | 3 |
| Lens Made in | China |
| Frame Made in | China |
| Frame Material | Metal |
| Frame Colour | Rose Gold/Black |
| Frame Shape | Geometric |
| Frame Fit | Standard |
| Eye Size | 54 mm |
| Bridge | 19 mm |
| Temple | 145 mm |
| Brand | Police |
| Product Dimensions | Product: W 138.9 x D 39.37 x H 57.75 mm With Packaging: W 200 x D 120 x H 100 mm |
| Product Weight | Product: 0.04 kg With Packaging: 0.75 kg |
| Model Number | SPLE08N 540302 |
|

