

Police SPLF71 53700Y Men's Sunglasses
Item #267880
Price includes delivery. Item may be available in your local warehouse, prices may vary.
Description
Police SPLF71 53700Y Men's Sunglasses
A bold expression of modern Italian style, the square silhouette is crafted from premium acetate and finished in sleek black for a timeless, confident look. Fitted with smoke lenses, it ensures comfortable vision and everyday sun coverage. A versatile frame designed to elevate daily style with effortless ease.Measurements
How to find the perfect frame for your face
| Gender | Men's |
| Case Type | Hard |
| Lens Material | Plastic |
| Lens Type | Sunglasses |
| Lens Colour | Smoke |
| Lens Category | 3 |
| Lens Made in | China |
| Frame Made in | China |
| Frame Material | Acetate |
| Frame Colour | Black |
| Frame Shape | Square |
| Frame Fit | Standard |
| Eye Size | 53 mm |
| Bridge | 21 mm |
| Temple | 145 mm |
| Brand | Police |
| Product Dimensions | Product: W 147 x D 43.6 x H 59.3 mm With Packaging: W 200 x D 120 x H 100 mm |
| Product Weight | Product: 0.04 kg With Packaging: 0.75 kg |
| Model Number | SPLF71 53700Y |
|

