

Police SPLL85 540568 Men's Sunglasses
Item #267883
Price includes delivery. Item may be available in your local warehouse, prices may vary.
Description
Police SPLL85 540568 Men's Sunglasses
Blending modern edge with refined Italian styling, the square silhouette is crafted from metal and finished in sleek gunmetal for a sharp, contemporary look. Fitted with brown lenses, it provides comfortable vision and everyday sun coverage. A confident and versatile frame designed for effortless daily style.Measurements
How to find the perfect frame for your face
| Gender | Men's |
| Case Type | Hard |
| Lens Material | Plastic |
| Lens Type | Sunglasses |
| Lens Colour | Brown |
| Lens Category | 3 |
| Lens Made in | China |
| Frame Made in | China |
| Frame Material | Metal |
| Frame Colour | Gunmetal |
| Frame Shape | Square |
| Frame Fit | Standard |
| Eye Size | 54 mm |
| Bridge | 19 mm |
| Temple | 145 mm |
| Brand | Police |
| Product Dimensions | Product: W 141 x D 36.5 x H 58.7 mm With Packaging: W 200 x D 120 x H 100 mm |
| Product Weight | Product: 0.04 kg With Packaging: 0.75 kg |
| Model Number | SPLL85 540568 |
|

