

Police SPLN41 550568 Men's Sunglasses
Item #267884
Price includes delivery. Item may be available in your local warehouse, prices may vary.
Description
Police SPLN41 550568 Men's Sunglasses
Showcasing a bold geometric silhouette, this frame brings a modern edge to refined Italian design. Crafted from a combination of metal and injected materials and finished in sleek gunmetal, it offers durability with a contemporary look. Fitted with brown lenses, it provides comfortable vision and reliable everyday sun coverage, making it a confident choice for daily wear.Measurements
How to find the perfect frame for your face
| Gender | Men's |
| Case Type | Hard |
| Lens Material | Plastic |
| Lens Type | Sunglasses |
| Lens Colour | Brown |
| Lens Category | 3 |
| Lens Made in | China |
| Frame Made in | China |
| Frame Material | Metal/Injected |
| Frame Colour | Gunmetal |
| Frame Shape | Geometric |
| Frame Fit | Standard |
| Eye Size | 55 mm |
| Bridge | 19 mm |
| Temple | 145 mm |
| Brand | Police |
| Product Dimensions | Product: W 141 x D 44 x H 59.2 mm With Packaging: W 200 x D 120 x H 100 mm |
| Product Weight | Product: 0.04 kg With Packaging: 0.75 kg |
| Model Number | SPLN41 550568 |
|

