

































Samsung 11kg Front Load Washing Machine White WW11CG60ADLE
Item #269673
Price includes delivery. Item may be available in your local warehouse, prices may vary.
Features
Included in our price
- Room of Choice*
- Unboxing Service*
- Removal of Packaging*
- 2% Annual Reward**
*Online purchases only. On selected appliances. Delivery excludes some areas. **With an Executive Membership. Terms and conditions apply.
Energy Mode
AI Energy Mode
WiFi Connectivity
Yes
Capacity
11kg
Energy Star Rating
5
Description
Samsung 11kg Front Load Washing Machine White WW11CG60ADLE
This Smart Front Load Washer delivers increased capacity with sleak dimensions, utilising Samsung's SpaceMax design, along with Digital Inverter Technology, Super Speed Cycle and AI Connectivity, delivering efficient cleaning, energy savings and great wash results.This product features:
- Super Speed
- Baby Care
- Hygiene Steam
- Silent Wash
- Cloudy Day
Package size
1
688
2
670
3
880
Product size
a
600
b
850
c
600
| Width (mm) | 600 |
| Height (mm) | 850 |
| Height With Lid Open (mm) | 600 |
| Depth (mm) | 600 |
| Depth Including Hoses (mm) | 635 |
| Brand | Samsung |
| Country of Origin | Vietnam |
| Product Dimensions | Product: W 600 x H 850 x D 600 mm With Packaging: D 688 x W 670 x H 880 mm |
| Product Weight | Product: 71 kg With Packaging: 73 kg |
| Energy star rating | 5 |
| Water star rating | 4 |
| Capacity | 11 kg |
| Model Number | WW11CG60ADLESA / WW11CG60ADLE |
|

















