Samsung 27 Inch Odyssey G51F QHD Gaming Monitor LS27FG510EEXXY
Item #242936
Price includes delivery. Item may be available in your local warehouse, prices may vary.
Description
Explore smooth and immersive visuals with the 27 inch Samsung Odyssey G51F monitor, featuring a lightning fast 180Hz refresh rate for ultra fluid gameplay and sharp motion clarity with HDR 10. Its sleek design fits any setup, while QHD (2K resolution) delivers crisp, vibrant images. Perfect for gamers and multitaskers seeking high performance and style on one Gaming monitor.
This product features:
- QHD 2K 2560 x 1440
- 180Hz refresh rate and 1ms response time (MPRT)
- HDR10 AMD FreeSync
- Black Equalizer
- Virtual Aim Point
- Auto Source Switch+
- Ergonomic stand
| Connectivity | 2 x HDMI 2.0 1 x USB-A 2.0 |
| Screen Size (Inches) | 27 Inch |
| Screen Type | Flat VA |
| Monitor resolution | 2560 x 1440 |
| Monitor format | 16:09 |
| Refresh Rate (Hz) | 180Hz |
| Monitor technology | VA |
| Monitor sync technology | FreeSync |
| Contrast ratio | 3000:1 Static |
| Response Time (ms) | 1ms |
| Ports (USB,HDMI, Thunderbolt, Ethernet) | 2 x HDMI 2.0 1 x USB-A 2.0 |
| Wall Mountable | VESA |
| Monitor use | Gaming |
| Brand | Samsung |
| Country of Origin | Vietnam |
| Colour | Black |
| Product Dimensions | Product: W 618.2 x H 520.6 x D 234.2 mm With Packaging: D 810 x W 155 x H 455 mm |