

















Samsung 9kg Front Load Washing Machine White WW90DG6U3ALE
Item #269562
Price includes delivery. Item may be available in your local warehouse, prices may vary.
Features
Included in our price
- Room of Choice*
- Unboxing Service*
- Removal of Packaging*
- 2% Annual Reward**
*Online purchases only. On selected appliances. Delivery excludes some areas. **With an Executive Membership. Terms and conditions apply.
Energy Mode
AI Energy Mode
WiFi Connectivity
Yes
Capacity
9kg
Energy Star Rating
5
Description
Samsung 9kg Front Load Washing Machine White WW90DG6U3ALE
Designed for efficient, smart and thorough cleaning, this highly-featured 9kg Washing Machine delivers outstanding results, with 5 Star Energy rating and Digital Inverter Motor.This product features:
- AI EcoBubble
- AI Energy Mode
- My Cycle
- Pre Wash
- Quick Wash
- StayClean Drawer
- Super Speed
- StayClean Drawer
Package size
1
670
2
660
3
890
Product size
a
600
b
850
c
595
| Width (mm) | 600 |
| Height (mm) | 850 |
| Height With Lid Open (mm) | 600 |
| Depth (mm) | 595 |
| Depth Including Hoses (mm) | 630 |
| Brand | Samsung |
| Country of Origin | Vietnam |
| Product Dimensions | Product: W 600 x H 850 x D 595 mm With Packaging: D 670 x W 660 x H 890 mm |
| Product Weight | Product: 65 kg With Packaging: 67 kg |
| Energy star rating | 5 |
| Water star rating | 4 |
| Capacity | 9 kg |
| Model Number | WW90DG6U3ALE / WW90DG6U3ALESA |
|









