

Samsung Galaxy A37 5G 128GB
Item #262755
Price includes delivery. Item may be available in your local warehouse, prices may vary.
OS
Android 16
Screen Size
6.7 Inch
Capacity
128GB
Feature
IP68
Description
Samsung Galaxy A37 5G 128GB
Everything you need, beautifully delivered. Galaxy A37, Meet the phone that keeps pace with your world. Galaxy A37 captures stunning moments with a 50MP camera featuring a bigger pixel size for enhanced Nightography that conquers low light effortlessly.1 Plus, experience upgraded video HDR, for crisper and richer capturing. Enjoy more seamless streaming, scrolling and multitasking with an enhanced processor and next-gen memory that increases performance boost over previous models.Immerse yourself in the expansive 6.7 Inch Super AMOLED display that stays brilliant even in bright environments with vision booster. Forget about running out of steam with up to 2-day battery with Super Fast Charging 2.0 compatibility, feel confident with power that keeps up with your day-to-day 4. The sleek design turns heads with its glossy glass finish and translucent camera details, while IP68 water and dust resistance2 means that handling real-world chaos is all in a days work.
Smart AI tools like Circle to Search, Object Eraser, and Edit Suggestion work behind the scenes, to help you create photo perfection and find instant answers effortlessly. With premium performance, stunning design and intelligent features, all at an accessible price – it’s here to amplify your life.3
Disclaimer No.
1. Results may vary depending on lighting conditions. Subject must be steady, any small movement can lead to blurry photos.
2. Galaxy A37 has an IP68 rating based on lab test conditions and is dust resistant and water resistant for submersion in up to 1.5 meters of freshwater for up to 30 minutes. Not advised for beach or pool use. Ensure the charging port is dry before charging. Please refer to your device's user manual for further care instructions and limitations.
3. Basic Samsung Galaxy AI features are free. Future releases may be offered on a paid basis. Different terms may apply for third party AI features.
4. Actual battery life varies by network environment, features and apps used, frequency of calls and messages, the number of times charged, and many other factors Estimated against the average usage profile compiled by UX Connect Research Independently assessed by UX Connect Research between 2026 01 08 2026 01 18 in UK with pre release versions of SM A 376 under default setting using LTE and 5 G Sub 6 networks NOT tested under 5 G mmWave Network
Camera
Capture life beautifully, as it unfolds, with Galaxy A37. The 50MP lens features optimised Nightography1, with an upgraded camera that captures more light2, for stunningly clear, low-noise photos and video, even in low light. Enhanced processing make every image pop with vibrant colour and detail, even your selfies. Experience crisper, richer HDR with the upgraded A37 Galaxy Camera. From spontaneous snaps to planned perfection, you'll always land the right shot.Battery
Power through your day with incredible performance on Galaxy A37. An improved processor and next-gen memory deliver increased speed boost over the previous model, keeping everything running smoothly and responsively 2. Forget about running out of steam with up to 2-day battery with Super Fast Charging 2.0 compatibility, feel confident with power that keeps up with your day-to-day 5. From marathon streaming sessions to jumping between multiple apps at once, it’s made to keeps up with whatever you do, effortlessly.Design/Durability
Made to be seen and built to keep up with your life. Galaxy A37 has a distinctive design identity, with a sleek glossy glass finish and translucent camera detail that looks good and feels great. Worry less withIP68-rating, as it handles accidental splashes, spills, and everyday chaos without missing a beat.3 Plus, enjoy 6x the OS and Security upgrades for years of continued support, and awesome value.Display
From binge-worthy shows to serious work sessions, the expansive display on Galaxy A37 elevates everything you do daily. A 6.7” Super AMOLED screen pulls you right into the action, making every frame feel bigger and more immersive, whilst Vision Booster brightness means you can keep on enjoying what’s on screen, even in bright environments.Awesome Intelligence
Meet your smartest sidekick yet on the Galaxy A37. See something you like on screen? Just circle it to get instant results. Photobomber in the way of your perfect holiday shot? Object Eraser vanishes them in seconds. Plus, get automatic suggestions on how to make your images even better with Edit Suggestion. It’s powerful AI that actually makes life easier.4Disclaimer No.
1. Results may vary depending on lighting conditions. Subject must be steady, any small movement can lead to blurry photos.
2. When compared to A36
3. Galaxy A37 has an IP68 rating based on lab test conditions and is dust resistant and water resistant for submersion in up to 1.5 meters of freshwater for up to 30 minutes. Not advised for beach or pool use. Ensure the charging port is dry before charging. Please refer to your device's user manual for further care instructions and limitations. Basic Samsung Galaxy AI features are free. Future releases may be offered on a paid basis. Different terms may apply for third party AI features.
4. Actual battery life varies by network environment, features and apps used, frequency of calls and messages, the number of times charged, and many other factors Estimated against the average usage profile compiled by UX Connect Research Independently assessed by UX Connect Research between 2026 01 08 2026 01 18 in UK with pre release versions of SM A 376 under default setting using LTE and 5 G Sub 6 networks NOT tested under 5 G mmWave Network.
| Phone Operating System | Android 16 |
| Phone Type | Samsung Galaxy A37 5G 128GB |
| Network compatibility | 5G Sub 6 |
| Dual SIM (nano-SIM/eSIM) | Physical SIM + eSIM |
| Device screen size (inches) | 6.7 Inch |
| Memory | 6GB |
| Camera resolution | Front: 12MP FF f2.2 Rear: 50MP AF OIS Wide f1.8 12MP UltraWide f2.2 5MP Macro f2.4 |
| Processor | Exynos 1480 Octa Core |
| Security | Optical In-display Fingerprint Facial Recognition Secured By Knox |
| Battery | 5,000mAh Typical 45W Super Fast Charging |
| Wi-Fi | 802.11 a/b/g/n/ac/ax 2.4GHz+5GHz |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Brand | Samsung |
| Product Dimensions | Product: W 162.9 x H 78.2 x D 7.4 mm With Packaging: D 27 x W 177.4 x D 93.4 mm |
| Product Weight | Product: 0.196 kg |
| Accessories Included | Handset Ejection Pin Data Cable Quick Start Guide |
| Capacity | 128GB |
|


