

Skechers SE00039 09H Men's Sunglasses
Item #268703
Price includes delivery. Item may be available in your local warehouse, prices may vary.
Description
Skechers SE00039 09H Men's Sunglasses
Built for everyday performance and sporty style, the Skechers SE00039 sunglasses feature a modern navigator shape designed for a confident masculine look. The lightweight metal temples are finished with a laser-etched colored Skechers logo, while long rubber temple tips provide added comfort and a secure fit.Available with polarized lenses, the SE00039 helps reduce glare and delivers clearer vision for all your outdoor activities.Measurements
How to find the perfect frame for your face
| Gender | Men's |
| Case Type | Pouch |
| Lens Material | Plastic |
| Lens Type | Polarized |
| Lens Colour | Brown |
| Lens Category | 3P |
| Lens Made in | China |
| Frame Made in | China |
| Frame Material | Metal |
| Frame Colour | Matte Gunmetal |
| Frame Shape | Navigator |
| Frame Fit | Standard |
| Eye Size | 60 mm |
| Bridge | 14 mm |
| Temple | 140 mm |
| Brand | Skechers |
| Product Dimensions | Product: W 7.2 x D 0.05 x H 16.5 mm With Packaging: W 230 x D 125 x H 4 mm |
| Product Weight | Product: 0.03 kg With Packaging: 0.031 kg |
| Model Number | SE00039 09H |
|

