









TCL 43 inch QLED 4K UHD Google TV 43P7LS
Item #2026107
Price includes delivery. Item may be available in your local warehouse, prices may vary.
Features
Included in our price
- Minimum 1-Year Warranty
- 90 Day Returns*
- Room of Choice*
- 2% Annual Reward**
*We allow 90-day change of mind returns on electronic goods. Room of choice delivery available only for TVs 65 Inch and Bigger. Online purchases only. Delivery excludes some areas. **With an Executive Membership. Terms and conditions apply.
Screen Size
43 Inch
Screen Type
QD-Mini LED TV
Resolution
3840 x 2160
Upscaling
4K Ultra HD
Description
TCL 43 inch QLED 4K UHD Google TV 43P7LS
The TCL 43-inch P7LS UHD QLED 4K Google TV with Gemini delivers advanced display innovation with intelligent processing for enhanced picture quality. Its sleek design and smart features create an immersive and connected viewing experience.Package size
1
115
2
1075
3
646
Product size
a
957
b
603
c
107.95
d
558
e
185
| Screen Size | 43 Inch |
| Screen Type | QD-Mini LED |
| Screen Resolution (Pixels) | 3840 x 2160 |
| Refresh Rate (Hz) | 144Hz |
| Response Time (ms) | 6.5ms |
| Digital Tuner(s) | DVB-T |
| Upscaling | 4K Ultra HD |
| Smart TV | Google TV |
| Connectivity | Wi-Fi 5 Bluetooth 5.4 |
| Picture Modes | Vivid Standard Sports Movie Game PC Intelligent |
| Audio | AudioAtmos/DTS Virtual: XHD Tuner |
| Ports (USB, HDMI, 3.5mm, Composite (AV)) | 4 x HDMI Inputs 2.1 2 x USB 2.0 AV IN/Optical Toslink Output/HDMI eARC |
| Streaming Apps | Netflix AppleTV Disney+ BINGE Amazon Prime And More |
| Wall Mountable | VESA 600 x 400 mm |
| With Stand | Yes |
| Brand | TCL |
| Country of Origin | China |
| Colour | Black |
| Product Dimensions | Product: W 957 x H 603 x D 185 mm Product With Stand: H 603 x W 957 x D 185 mm With Packaging: D 115 x W 1075 x H 646 mm |
| Product Weight | Product: 5.6 kg With Stand: 5.6 kg With Packaging: 8 kg |
| Energy star rating | 4 Star |
| Accessories Included | Remote Control Remote Control Battery Quick Start Guide Warranty Card User Manual |
| Model Number | 43P7LS |
|





