









TCL 55 inch C6L QD-Mini LED Google TV 4K UHD 55C6L
Item #2026109
Online Price$1,299.99
Price includes delivery. Item may be available in your local warehouse, prices may vary.
Features
Included in our price
- Minimum 1-Year Warranty
- 90 Day Returns*
- Room of Choice*
- 2% Annual Reward**
*We allow 90-day change of mind returns on electronic goods. Room of choice delivery available only for TVs 65 Inch and Bigger. Online purchases only. Delivery excludes some areas. **With an Executive Membership. Terms and conditions apply.
Screen Size
55 Inch
Screen Type
QD-Mini LED TV
Resolution
3840 x 2160
Upscaling
4K Ultra HD
Description
TCL 55 inch C6L QD-Mini LED Google TV 4K UHD 55C6L
The TCL C6L is designed to deliver Mini LED contrast, high brightness, strong gaming performance, and Google TV convenience.Package size
1
122
2
1360
3
875
Product size
a
1228
b
710
c
138.71
d
48
e
295
| Screen Size | 55 Inch |
| Screen Type | QD-Mini LED |
| Refresh Rate (Hz) | 3840 x 2160 |
| Response Time (ms) | 6.5ms |
| Digital Tuner(s) | DVB-T |
| Upscaling | 4K Ultra HD |
| Smart TV | Google TV |
| Connectivity | Wi-Fi 5 Bluetooth 5.4 |
| Picture Modes | Vivid Standard Sports Movie Game PC Intelligent |
| Audio | AudioAtmos DTS Virtual: XHD Tuner |
| Ports (USB, HDMI, 3.5mm, Composite (AV)) | 4 x HDMI Inputs 2.1 2 x USB 2.0 AV IN/Optical Toslink Output/HDMI eARC |
| Streaming Apps | Netflix AppleTV Disney+ BINGE Amazon Prime And More |
| Wall Mountable | VESA 400 x 400 mm |
| With Stand | Yes |
| Brand | TCL |
| Country of Origin | China |
| Colour | Black |
| Product Dimensions | Product: W 1228 x H 710 x D 39.9 mm Product With Stand: H 758 x W 1228 x D 295 mm With Packaging: D 122 x W 1360 x H 875 mm |
| Product Weight | Product: 12.1 kg With Stand: 12.5 kg With Packaging: 16.5 kg |
| Energy star rating | 4 Star |
| Accessories Included | Remote Control Remote Control Battery Quick Start Guide Warranty Card User Manual |
| Model Number | 55C6L |
|





