







TCL 65 Inch C7L SQD-Mini LED Google 4K UHD TV 65C7L
Item #2026103
Price includes delivery. Item may be available in your local warehouse, prices may vary.
Features
Included in our price
- Minimum 1-Year Warranty
- 90 Day Returns*
- Room of Choice*
- 2% Annual Reward**
*We allow 90-day change of mind returns on electronic goods. Room of choice delivery available only for TVs 65 Inch and Bigger. Online purchases only. Delivery excludes some areas. **With an Executive Membership. Terms and conditions apply.
Screen Size
65 Inch
Screen Type
SQD-Mini LED TV
Resolution
3840 x 2160
Energy
4.5 Star Rating
Description
TCL 65 Inch C7L SQD-Mini LED Google 4K UHD TV 65C7L
As the ultimate Mini LED TV, it integrates the expansive TCL Deep Colour System with the breakthrough TCL Halo Control System to ensure the most brilliant, pure, and immersive viewing experience possible.HVA 2.0 Ultra Panel
An enhanced version of the HVA Panel, maintaining an impressive native contrast ratio. With an ultra-wide viewing angle, it ensures that image details remain sharp and clear from various positions. The TCL Deep Colour System is an advanced colour suite that blends Super Quantum Crystals (Super QLED) for up to 100% of BT.2020 Colour*, TCL UltraColour Filter, and TCL Advanced Colour Purity Algorithm for an incredibly vivid, accurate picture.*“100% of BT2020 Colour” is based on typical achievement of 100% of the BT2020 Colour Ratio. Actual results may vary slightly due to differences in the test environment, standards, and equipment, as well as other factors such as reasonable production batch variations.
Audio by BANG & OLUFSEN
You can experience this exceptional sound quality in your C7L, through Audio by Bang & Olufsen. This mark of great sound means that the speakers in your TV have been worked on by the same engineers who design, tune and refine Bang & Olufsen’s iconic speakers. They pour in a century of expertise, so that only the purest sound comes out.This product features:
- SQD-Mini LED TV
- Google TV
- HDR10+, Dolby Vision, HLG, Freesync Premium Pro
- Smart TV
Package size
1
165
2
1608
3
1000
Product size
a
1444
b
832
c
37
d
40
e
369
| Screen Size | 65 Inch |
| Screen Type | SQD-Mini LED TV |
| Screen Resolution (Pixels) | 3840 x 2160 |
| Refresh Rate (Hz) | 144Hz |
| Response Time (ms) | 6.5ms |
| Digital Tuner(s) | DVB-T |
| Upscaling | 4K Ultra HD |
| Smart TV | Google TV |
| Connectivity | Wi-Fi 5 Bluetooth 5.4 |
| Picture Modes | Vivid Standard Sports Movie Game PC Intelligent |
| Audio | AudioAtmos/DTS Virtual: XHD Tuner |
| Ports (USB, HDMI, 3.5mm, Composite (AV)) | 4 x HDMI Inputs 2.1 2 x USB 2.0 AV IN/Optical Toslink Output/HDMI eARC |
| Streaming Apps | Netflix AppleTV Disney+ BINGE Amazon Prime And More |
| Wall Mountable | VESA 300 x 300 mm |
| With Stand | Yes |
| Brand | TCL |
| Country of Origin | China |
| Colour | Black |
| Product Dimensions | Product: W 1444 x H 832 x D 56 mm Product With Stand: H 869 x W 1444 x D 369 mm With Packaging: D 165 x W 1608 x H 1000 mm |
| Product Weight | Product: 18.9 kg With Stand: 20.8 kg With Packaging: 28.4 kg |
| Energy star rating | 4.5 Star |
| Accessories Included | Remote Control Battery Quick Start Guide Warranty Card User Manual |
| Model Number | 65C7L |
|




