









TCL 65 Inch QLED Google 4K UHD TV 65P7LS
Item #2026102
Price includes delivery. Item may be available in your local warehouse, prices may vary.
Features
Included in our price
- Minimum 1-Year Warranty
- 90 Day Returns*
- Room of Choice*
- 2% Annual Reward**
*We allow 90-day change of mind returns on electronic goods. Room of choice delivery available only for TVs 65 Inch and Bigger. Online purchases only. Delivery excludes some areas. **With an Executive Membership. Terms and conditions apply.
Screen Size
65 Inch
Screen Type
QLED TV
Resolution
3840 x 2160
Energy
6 Star Rating
Description
TCL 65 Inch QLED Google 4K UHD TV 65P7LS
The TCL 65-inch P7LS UHD QLED 4K Google TV with Gemini delivers advanced display innovation with intelligent processing for enhanced picture quality. Its sleek design and smart features create an immersive and connected viewing experience.This product features:
- QLED 4K UHD Google TV
- Google TV
- HDR10+, Dolby Vision, HLG
- Smart TV
Package size
1
145
2
1608
3
1000
Product size
a
1446
b
833
c
163.82
d
41
e
300
| Screen Size | 65 Inch |
| Screen Type | QLED TV |
| Screen Resolution (Pixels) | 3840 x 2160 |
| Refresh Rate (Hz) | 60Hz |
| Response Time (ms) | 6.5ms |
| Digital Tuner(s) | DVB-T |
| Upscaling | 4K Ultra HD |
| Smart TV | Google TV |
| Connectivity | Wi-Fi 5 Bluetooth 5.4 |
| Picture Modes | Vivid Standard Sports Movie Game PC Intelligent |
| Audio | AudioAtmos/DTS Virtual: XHD Tuner |
| Ports (USB, HDMI, 3.5mm, Composite (AV)) | 3 x HDMI Inputs 2.1 1 x USB 2.0 AV IN/Optical Toslink Output/HDMI eARC |
| Streaming Apps | Netflix AppleTV Disney+ BINGE Amazon Prime And More |
| Wall Mountable | VESA 200 x 200 mm |
| With Stand | Yes |
| Brand | TCL |
| Country of Origin | China |
| Colour | Black |
| Product Dimensions | Product: W 1446 x H 833 x D 73 mm Product With Stand: H 878 x W 1446 x D 300 mm With Packaging: D 145 x W 1608 x H 1000 mm |
| Product Weight | Product: 12.2 kg With Stand: 12.3 kg With Packaging: 19.2 kg |
| Energy star rating | 6 Star |
| Accessories Included | Remote Control Battery Quick Start Guide Warranty Card User Manual |
| Model Number | 65P7LS |
|





