









TCL 75 inch C6L QD-Mini LED Google TV 4K UHD 75C6L
Item #2026111
Price includes delivery. Item may be available in your local warehouse, prices may vary.
Features
Included in our price
- Minimum 1-Year Warranty
- 90 Day Returns*
- Room of Choice*
- 2% Annual Reward**
*We allow 90-day change of mind returns on electronic goods. Room of choice delivery available only for TVs 65 Inch and Bigger. Online purchases only. Delivery excludes some areas. **With an Executive Membership. Terms and conditions apply.
Screen Size
75 Inch
Screen Type
QD-Mini LED
Resolution
3840 X 2160
Energy
5.5 Star Rating
Description
TCL 75 inch C6L QD-Mini LED Google TV 4K UHD 75C6L
The TCL C6L is designed to deliver Mini LED contrast, high brightness, strong gaming performance and Google TV convenience.The product features:
- QD-Mini LED 4K UHD
- Google TV
- HDR10+, Dolby Vision, HLG
- Smart TV
Package size
1
154
2
1850
3
1125
Product size
a
1668
b
1086
c
214.78
d
66
e
350
| Screen Size | 75 Inch |
| Screen Type | QD-Mini LED |
| Screen Resolution (Pixels) | 3840 x 2160 |
| Refresh Rate (Hz) | 144Hz |
| Response Time (ms) | 6.5ms |
| Digital Tuner(s) | DVB-T |
| Upscaling | 4K Ultra HD |
| Smart TV | Google TV |
| Connectivity | Wi-Fi Bluetooth 5.4 |
| Audio | Atmos DTS Virtual: XHD Tuner |
| Ports (USB, HDMI, 3.5mm, Composite (AV)) | 4 x HDMI Inputs 2.1 2 x USB 2.0 AV IN/Optical Toslink Output/HDMI eARC |
| Streaming Apps | Netflix Stan AppleTV Disney+ BINGE Amazon Prime And More |
| Wall Mountable | VESA 400 x 400 mm |
| With Stand | Yes |
| Brand | TCL |
| Country of Origin | China |
| Colour | Black |
| Product Dimensions | Product: W 1668 x H 959 x D 39.9 mm Product With Stand: H 1010 x W 1668 x D 350 mm With Packaging: D 154 x W 1850 x H 1125 mm |
| Product Weight | Product: 24.6 kg With Stand: 25.6 kg With Packaging: 34.8 kg |
| Energy star rating | 5.5 Star |
| Model Number | 75C6L |
|





