









TCL 85 inch C6L QD-Mini LED Google TV 4K UHD 85C6L
Item #2026112
Price includes delivery. Item may be available in your local warehouse, prices may vary.
Features
Included in our price
- Minimum 1-Year Warranty
- 90 Day Returns*
- Room of Choice*
- 2% Annual Reward**
*We allow 90-day change of mind returns on electronic goods. Room of choice delivery available only for TVs 65 Inch and Bigger. Online purchases only. Delivery excludes some areas. **With an Executive Membership. Terms and conditions apply.
Screen Size
85 Inch
Screen Type
QD-Mini LED TV
Resolution
3840 x 2160
Upscaling
4K Ultra HD
Description
TCL 85 inch C6L QD-Mini LED Google TV 4K UHD 85C6L
QD-Mini LED transforms traditional backlight into lighting that is close to pixel-level precision. It also utilises the world’s leading QLED technology, offering exceptional contrast and colour gamut levels, while also providing higher peak brightness.Slim, Seamless, Stunning
With its ultra-slim profile and sleek, integrated design, the C6L blends effortlessly into your home. Whether it’s mounted on the wall or standing proud, it’s more than a TV- it’s a statement piece. Clean lines and a minimalist silhouette turn your entertainment setup into modern art.Smart connectivity
Powered by Google TV, bring personalised entertainment just for you, discovering movies and shows across your subscriptions with tailored recommendations. Built-in Chromecast and Apple AirPlay make sharing effortless, while Google Assistant voice control lets you search, play and control your TV hands-free, delivering a seamless, connected smart home experience.Package size
1
175
2
2000
3
1260
Product size
a
1892
b
1085
c
214.78
d
48
e
350
| Screen Size | 85 Inch |
| Screen Type | QD-Mini LED |
| Screen Resolution (Pixels) | 3840 x 2160 |
| Refresh Rate (Hz) | 144Hz |
| Response Time (ms) | 6.5ms |
| Digital Tuner(s) | DVB-T |
| Upscaling | 4K Ultra HD |
| Smart TV | Google TV |
| Connectivity | Wi-Fi Bluetooth 5.4 |
| Picture Modes | Atmos DTS Virtual: XHD Tuner |
| Ports (USB, HDMI, 3.5mm, Composite (AV)) | 4 x HDMI Inputs 2.1 2 x USB 2.0 AV IN/Optical Toslink Output/HDMI eARC |
| Streaming Apps | Netflix Stan AppleTV Disney+ BINGE Amazon Prime And More |
| Wall Mountable | VESA 600 x 400 mm |
| With Stand | Yes |
| Brand | TCL |
| Country of Origin | China |
| Colour | Black |
| Product Dimensions | Product: W 1892 x H 1085 x D 41.9 mm Product With Stand: H 1134 x W 1892 x D 350 mm With Packaging: D 175 x W 2000 x H 1260 mm |
| Product Weight | Product: 32.5 kg With Stand: 33.5 kg With Packaging: 34.8 kg |
| Energy star rating | 6 Star |
| Accessories Included | Remote Control Remote Control Battery Quick Start Guide Warranty Card User Manual |
| Model Number | 85C6L |
|





