











The Jiffle Wagon 6 in 1 Stroller Black
Item #265824
Price includes delivery. Item may be available in your local warehouse, prices may vary.
Description
The Jiffle Wagon 6 in 1 Stroller Black
The Jiffle wagon is a 6 in 1 stroller with capsule compatibility, bassinet, seat, duo, ride along board and doubles as a wagon cart. It’s the perfect on the go solution that grows with you and is ideal for expanding families. The Jiffle wagon 6 in 1 has been recognised for product innovation and has been awarded numerous accolades including the Baby Biography Bronze Award (2023). The Jiffle wagon has plenty of space for all your stuff, excellent under seat suspension for comfortable strolls in all terrain and a large 60L cargo hold that can be locked for easy transport in the car. The Jiffle wagon bassinet has the best ventilation and the best view for your baby and you, plus it comes with a summer and winter seat for additional comfort.The Jiffle wagon is also compatible with the following capsules using the capsule adapters: InfaSecure Adapt More, InfaSecure Cocoon Go and SecureSafe Embrace. Plus, The Jiffle wagon can be folded flat and fast, with and without wheels and the cart can even be loaded directly into your boot full of stuff to maximise space. That’s The Jiffle wagon, so how do you Jiffle?
This product features:
- The world’s first 6 in 1 stroller - Stroller, ride, board and cart in one
- Baby Biography Bronze Award Winner (2023)
- 5 point harness
- Reflective wheels for low light and night visibility
- Suspension for front wheels, seat and bassinet
- Easy to adjust ventilation in seat and bassinet
- Reversible seat (front or rear facing)
- The Wagon Stroller will easily fit in the back of a small car
- Water resistant fabrics (bassinet cover and wagon cover only)
- Brake with your left or right foot
- Removable seat that’s easy to wash
- Three seating choices - capsule (sold separately), bassinet, or child seat
- Large sun canopy for the best sun safety practice
- Handle bar can be used in parent facing or child facing mode
| Brand | The Jiffle |
| Country of Origin | Netherlands |
| Colour | Black |
| Product Dimensions | Product: W 595 x H 1125 x D 1000 mm With Packaging: D 790 x W 530 x H 330 mm |
| Product Weight | Product: 21 kg With Packaging: 22 kg |
| Material | Polyester |
| Recommended Age | Birth To 5 Years |
| Compatible with | InfaSecure Adapt More InfaSecure Cocoon Go SecureSafe Embrace |
| Capacity | 57 kg |
| Model Number | TJW01004.BLACK |
|






