





















Westinghouse 565L French Door Refrigerator Stainless WHE5600SD
Item #267334
Price includes delivery. Item may be available in your local warehouse, prices may vary.
Features
Included in our price
- Room of Choice*
- Unboxing Service*
- Removal of Packaging*
- 2% Annual Reward**
*Online purchases only. On selected appliances. Delivery excludes some areas. **With an Executive Membership. Terms and conditions apply.
Description
Westinghouse 565L French Door Refrigerator Stainless WHE5600SD
565L French door fridge in a stainless look with freezer drawer, designed to easily fit within a kitchen cavity with an ideal height of 1725 mm. Features dual CrispSeal crispers and a 4-star energy rating.The product features:
- Door bins
- CrispSeal drawers
- FresherAir
- Sphere ice tray
- Hidden hinges
- Egg tray
- Rear rollers
- Door alarm
- Frost free
Package size
1
767
2
930
3
1770
Product size
a
896
b
1725
c
640
d
398
e
167
| Width (mm) | 896 mm |
| Height (mm) | 1725 mm |
| Depth Without Handle (mm) | 640 mm |
| Packaging (mm) | D 767 x W 930 x H 1770 mm |
| Total Capacity (L) | 565 Litre |
| Freezer Capacity (L) | 167 Litre |
| Refrigerator Capacity (L) | 398 Litre |
| Dispenser | No |
| Brand | Westinghouse |
| Country of Origin | Thailand |
| Colour | Stainless Steel |
| Product Dimensions | Product: W 896 x H 1725 x D 640 mm With Packaging: D 767 x W 930 x H 1770 mm |
| Energy star rating | 4 Star |
| Capacity | 565 Litre |
| Model Number | WHE5600SD |
|











