









Westinghouse EasyCare 6kg Top Load Washing Machine WWT6084J5WA
Item #267321
Price includes delivery. Item may be available in your local warehouse, prices may vary.
Features
Included in our price
- Room of Choice*
- Unboxing Service*
- Removal of Packaging*
- 2% Annual Reward**
*Online purchases only. On selected appliances. Delivery excludes some areas. **With an Executive Membership. Terms and conditions apply.
Type
Top Load Washer
Capacity
6 kg
Energy Rating
2.5 Star
Program
Fast Wash
Description
Westinghouse EasyCare 6kg Top Load Washing Machine WWT6084J5WA
6 kg capacity top load washing machine with easy to use controls, 3 fast wash programmes and durable soft close glass lid.One wash wonder
Our PreMix deals with detergent residue, making sure powders are properly dissolved and activated before the wash.Fold on the go
Traditional whitegoods get an upgrade with our premium safety glass lid. Not only is it stylish and durable, it offers an extra laundry workspace thanks to the scratch resistant flat top.Softly does it
You won't shrink the kids or any of your other favourite items with our gentle wash action — a handwash equivalent for your delicates at the press of a button.Better results with a new gentler drum
Designed to treat your clothes with the care they deserve, the gentle drum has thousands of holes to enhance the water flow rate so that detergent dissolves faster. This improves effectiveness and ensures a deeper clean.Help in a hurry
Whether it's a fast 20-minute wash because your favourite top needs a freshen up, a 45-minute mid-week daily wash or a Full Load 60 programme after a muddy weekend of sport, our fast wash programmes mean you can get on with your day without delay.Back to black
Our simple access easy clean lint filter means your leggings will stay black and not just become a grey fuzz magnet.Forgiving on fingers
Our soft closing child-safe lid means little fingers won't get a nasty surprise. Plus, our washing machines feature a child safe lid lock for added peace of mind.Save water, choose Westinghouse
Our auto water level sensor conserves precious water, automatically choosing the ideal water level for each wash.The product features:
- Wash options you really need
- Fast wash programme
- Delay end option to plan when your wash finishes
- Gentle drum
Package size
1
1001
2
600
3
660
Product size
a
575
b
975
c
640
| Brand | Westinghouse |
| Country of Origin | Thailand |
| Colour | White |
| Product Dimensions | Product: W 575 x H 975 x D 640 mm With Packaging: D 1001 x W 600 x H 660 mm |
| Product Weight | With Packaging: 39 kg |
| Energy star rating | 2.5 Star |
| Water star rating | 3.5 Star WELS |
| Capacity | 6 kg |
| Model Number | WWT6084J5WA |
|





