
Calvin Klein CK18534S 001 Men's Sunglasses
Item #231425
Online Price$149.99
Price includes delivery. Item may be available in your local warehouse, prices may vary.
Description
Calvin Klein CK18534S 001 Men's Sunglasses
Calvin Klein Sunglasses CK18534S 001 Black Solid Smoke are a square style crafted from lightweight acetate. The slim temples are embellished with the Calvin Klein logo for authenticity.Measurements
How to find the perfect frame for your face
| Gender | Men's |
| Case Type | Hard |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Lens Type | Sunglasses |
| Lens Colour | Grey |
| Lens Category | 3 |
| Lens Made in | China |
| Frame Made in | China |
| Frame Material | Acetate |
| Frame Colour | Black |
| Frame Shape | Square |
| Frame Fit | Standard |
| Eye Size | 56 mm |
| Bridge | 18 mm |
| Temple | 145 mm |
| Brand | Calvin Klein |
| Product Dimensions | Product: W 180 x D 105 x H 85 mm With Packaging: W 200 x D 120 x H 100 mm |
| Product Weight | Product: 0.5 kg With Packaging: 0.75 kg |
| Model Number | CK18534S 001 |
|

