
Guess GU00126 01T Girl's Sunglasses
Item #244186
Price includes delivery. Item may be available in your local warehouse, prices may vary.
Description
Guess GU00126 01T Girl's Sunglasses
Girls’ style featuring a classic, feminine soft cat-eye shape. The frame is adorned with heart-shaped decor on the temples and a playful pop of colour between the front and temples. Includes a 24-month manufacturing warranty.Measurements
How to find the perfect frame for your face
| Gender | Women's |
| Case Type | Soft |
| Lens Material | Plastic |
| Lens Type | Sunglasses |
| Lens Colour | Gradient Bordeaux |
| Lens Category | 3 |
| Lens Made in | China |
| Frame Made in | China |
| Frame Material | Polyamide Injected |
| Frame Colour | Shiny Black |
| Frame Shape | Cat Eye |
| Frame Fit | Standard |
| Eye Size | 49 mm |
| Bridge | 15 mm |
| Temple | 130 mm |
| Brand | Guess |
| Product Dimensions | Product: W 149 x D 41 x H 30 mm With Packaging: W 170 x D 100 x H 40 mm |
| Product Weight | Product: 0.2 kg With Packaging: 0.3 kg |
| Model Number | GU00126 01T |
|

