





LG 85 Inch QNED70B AI Mini LED 4K Smart TV 85QNED70BSA
Item #2026154
Price includes delivery. Item may be available in your local warehouse, prices may vary.
Features
Included in our price
- Minimum 1-Year Warranty
- 90 Day Returns*
- Room of Choice*
- 2% Annual Reward**
*We allow 90-day change of mind returns on electronic goods. Room of choice delivery available only for TVs 65 Inch and Bigger. Online purchases only. Delivery excludes some areas. **With an Executive Membership. Terms and conditions apply.
Screen Size
85 Inch
Screen Type
Direct LED
Resolution
3840 x 2160
Energy
6 Star Rating
Description
LG 85 Inch QNED70B AI Mini LED 4K Smart TV 85QNED70BSA
This product features:- Immerse yourself in a quality picture with the alpha 7 AI Processor Gen9
- Dynamic QNED Colour Solution replaces quantum dots for incredibly rich and vivid colour
- Enhanced clarity, brightness and contrast with Mini LED
- Award‑winning webOS with Google Gemini, Microsoft Copilot, Google Cast and Apple AirPlay
- Add more magic to movie night with FILMMAKER Mode and HDR10 Pro
- Security updates received until 31 December 2030
Package size
1
169
2
2080
3
1215
Product size
a
1890
b
1088
c
2159
d
60
e
362
| Screen Size | 85 Inch |
| Screen Type | Direct LED |
| Screen Resolution (Pixels) | 3840 x 2160 |
| Refresh Rate (Hz) | 60Hz |
| Response Time (ms) | < 12ms |
| Digital Tuner(s) | DVB-T2/T |
| Upscaling | 4K |
| Smart TV | WebOS 26 |
| Connectivity | Wi-Fi 5 |
| Picture Modes | Vivid Standard Eco Cinema Sports Game Filmmaker ISF Bright Room ISF Dark Room |
| 4K Ultra HD disc compatible | Yes |
| Audio | AC4 AC3 Dolby Digital EAC3 HE-AAC AAC MP2 MP3 PCM apt-X |
| Ports (USB, HDMI, 3.5mm, Composite (AV)) | 3 x HDMI 1 x USB 1 x RF Antenna Input 1 x Digital (Optical) Audio Output 1 x Ethernet Input |
| Streaming Apps | Stan Netflix Apple TV+ Amazon Prime YouTube Disney+ And More |
| Wall Mountable | VESA 400 x 400 mm |
| With Stand | Yes |
| Brand | LG |
| Country of Origin | Indonesia |
| Colour | Black |
| Product Dimensions | Product: W 1890 x H 1088 x D 72.4 mm Product With Stand: H 1148 x W 1890 x D 362 mm With Packaging: D 169 x W 2080 x H 1215 mm |
| Product Weight | Product: 29.6 kg With Stand: 30.3 kg With Packaging: 39.6 kg |
| Energy star rating | 6 Star |
| Accessories Included | TV Stand Remote AAA Batteries Quick Setup Guide, Warranty Card TV Safety Strap |
| Model Number | 85QNED70BSA |
|



