









LG 9kg Series 9 Heat Pump Dryer Essence White DXH9-09W
Item #257602
Price includes delivery. Item may be available in your local warehouse, prices may vary.
Features
Included in our price
- Room of Choice*
- Unboxing Service*
- Removal of Packaging*
- 2% Annual Reward**
*Online purchases only. On selected appliances. Delivery excludes some areas. **With an Executive Membership. Terms and conditions apply.
Dryer Type
Heat Pump
Capacity
9kg
Energy Rating
9 Star
Drum
Stainless Steel
Description
LG 9kg Series 9 Heat Pump Dryer Essence White DXH9-09W
AI Heat Pump Dryer. AI to the core. The energy-efficient AI Heat Pump Dryer has low noise and comes with a 10-year warranty on the Inverter Compressor Motor.AI Dry
AI-enhanced drying. AI Dry helps optimise drying by adjusting drying times during the cycle based on the weight of the load and the humidity, which can help save energy and time for efficient results.TurboDry
Enjoy 81-minute drying, powered by the Inverter Compressor.Dry with care — Allergy Care cycle
Exposure to dust mites, one of the most common household allergies, can be reduced with this drying cycle.Cycles to suit laundry habits
Cycle Optimisation automatically remembers and prioritises the cycle list order for your most frequently used cycles and options, based on at least 10 cycles.Auto Cleaning Condenser
Condenser with convenient cleaning.Smart Pairing
Working as a team to get laundry clean.The product features:
- 9 star energy efficiency
- Reversible door
- AI Dry
- Stylish design
- Tempered glass door
- Sleek lines
- Smart control
- Stainless steel drum
- LCD display
- End of cycle signal
- Auto Cleaning Condenser
- DUAL Inverter HeatPump
- Load sensing
- Delay timer
- 2 years parts and labour warranty
Package size
1
702
2
660
3
890
Product size
a
702
b
660
c
890
| Brand | LG |
| Colour | Essence White |
| Product Dimensions | Product: W 600 x H 850 x D 660 mm With Packaging: D 702 x W 660 x H 890 mm |
| Product Weight | Product: 55 kg With Packaging: 58 kg |
| Energy star rating | 9 Star |
| Accessories Included | Drain Hose Kit |
| Capacity | 9 kg |
| Model Number | DXH9-09W |
|










