
Police SPLP33E 700Y Men's Sunglasses
Item #206174
Price includes delivery. Item may be available in your local warehouse, prices may vary.
Description
Police SPLP33E 700Y Men's Sunglasses
Police sunglasses blend urban style with bold sophistication, making them ideal for individuals who seek a daring and distinctive look. Reflecting the edgy aesthetic of the Police brand, these sunglasses offer a statement-making design that sets you apart. Crafted with durable materials, the SPLP33E 700Y ensures long-lasting comfort and protection, perfect for all-day wear. Designed for those who embrace a bold attitude, these sunglasses offer both function and high-fashion.Measurements
How to find the perfect frame for your face
| Gender | Men's |
| Case Type | Hard |
| Lens Material | Plastic |
| Lens Type | Sunglasses |
| Lens Colour | Grey/Green |
| Lens Category | 2 |
| Lens Made in | China |
| Frame Made in | China |
| Frame Material | Acetate |
| Frame Colour | Shiny Black |
| Frame Shape | Oval |
| Frame Fit | Standard |
| Eye Size | 54 mm |
| Bridge | 22 mm |
| Temple | 145 mm |
| Brand | Police |
| Product Dimensions | Product: W 140 x D 60 x H 50 mm With Packaging: W 162 x D 65 x H 50 mm |
| Product Weight | Product: 0.04 kg With Packaging: 0.09 kg |
| Model Number | SPLP33E 700Y |
|

