
Guess GU00129 26F Boy's Sunglasses
Item #244187
Price includes delivery. Item may be available in your local warehouse, prices may vary.
Description
Guess GU00129 26F Boy's Sunglasses
Boys’ style with an evergreen, easy-to-wear squared silhouette. Features an eye-catching neon and transparent colour combination, complemented by the iconic G logo on the temple sides. Includes a 24-month manufacturing warranty.Measurements
How to find the perfect frame for your face
| Gender | Men's |
| Case Type | Soft |
| Lens Material | Plastic |
| Lens Type | Sunglasses |
| Lens Colour | Gradient Brown |
| Lens Category | 2 |
| Lens Made in | China |
| Frame Made in | China |
| Frame Material | Polyamide Injected |
| Frame Colour | Crystal |
| Frame Shape | Square |
| Frame Fit | Standard |
| Eye Size | 49 mm |
| Bridge | 15 mm |
| Temple | 135 mm |
| Brand | Guess |
| Product Dimensions | Product: W 149 x D 41 x H 30 mm With Packaging: W 170 x D 100 x H 40 mm |
| Product Weight | Product: 0.2 kg With Packaging: 0.3 kg |
| Model Number | GU00129 26F |
|

